Gudstjenester i Holstebro Kirke


fredag den 23. november
Natkirke med Bønnens Have
Tidspunkt: 20:00
Tove Søndergaard
søndag den 25. november
S. s. i kirkeåret
Tidspunkt: 08:30
Erik Ladegaard
søndag den 25. november
S. s. i kirkeåret
Tidspunkt: 10:00
Søren Nielsen
fredag den 30. november
Natkirke
Tidspunkt: 20:00
Niels Arne Christensen
lørdag den 1. december
9 læsninger
Tidspunkt: 16:00
De 9 læsninger med kirkens kor, organister og præst.
søndag den 2. december
1. s. i advent
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard, Henrik Guldbrandt Kjær og Marie Munk Hyldgaard
onsdag den 5. december
Kirkens Korshærsgudstjeneste kl. 18.00
Tidspunkt: 18:00
Søren Nielsen
fredag den 7. december
Natkirke med Aftenbøn
Tidspunkt: 20:00
Erik Ladegaard
søndag den 9. december
2. s. i advent
Tidspunkt: 10:00
Søren Nielsen
søndag den 9. december
Rytmisk gudstjeneste
Tidspunkt: 19:00
Erik Ladegaard
onsdag den 12. december
Børnejul
Tidspunkt: 10:00
Børnehavejul
fredag den 14. december
Natkirke med Bønnens Have
Tidspunkt: 20:00
Tove Søndergaard
søndag den 16. december
3. s. i advent
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 16. december
3. s. i advent
Tidspunkt: 10:00
Niels Arne Christensen
tirsdag den 18. december
Vi synger julen ind
Tidspunkt: 17:30
Søren Nielsen
søndag den 23. december
4. s. i advent
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
mandag den 24. december
Juleaften
Tidspunkt: 11:30
Marie Munk Hyldgaard
mandag den 24. december
Juleaften
Tidspunkt: 13:00
Søren Nielsen
mandag den 24. december
Juleaften
Tidspunkt: 14:30
Erik Ladegaard
mandag den 24. december
Juleaften
Tidspunkt: 16:00
Niels Arne Christensen
tirsdag den 25. december
Juledag
Tidspunkt: 10:30
Marie Munk Hyldgaard
onsdag den 26. december
2. Juledag
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
søndag den 30. december
Julesøndag
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
mandag den 31. december
Midnatsgudstjeneste
Tidspunkt: 23:30
Niels Arne Christensen
tirsdag den 1. januar
Nytårsdag
Tidspunkt: 14:00
Henrik Guldbrandt Kjær
fredag den 4. januar
Natkirke
Tidspunkt: 20:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 6. januar
Hellig 3 k. søndag
Tidspunkt: 10:00
Niels Arne Christensen
søndag den 6. januar
Helligtrekonger - 'juleafslutning'
Tidspunkt: 17:00
Søren Nielsen
tirsdag den 8. januar
Spaghettigudstjeneste
Tidspunkt: 17:00
Erik Ladegaard
tirsdag den 8. januar
Evangelisk Alliance bedeuge - gudstjeneste
Tidspunkt: 19:30
fredag den 11. januar
Natkirke med aftenbøn
Tidspunkt: 20:00
Erik Ladegaard
søndag den 13. januar
1. s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 13. januar
1. s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
fredag den 18. januar
Natkirke
Tidspunkt: 20:00
Niels Arne Christensen
søndag den 20. januar
2. s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 08:30
Niels Arne Christensen
søndag den 20. januar
2. s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
fredag den 25. januar
Natkirke med bønnens have
Tidspunkt: 20:00
Tove Søndergaard
søndag den 27. januar
3. s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 08:30
Henrik Guldbrandt Kjær
søndag den 27. januar
3. s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
fredag den 1. februar
Natkirke med bønnens have
Tidspunkt: 20:00
Tove Søndergaard
søndag den 3. februar
4. s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 10:00
Søren Nielsen
søndag den 3. februar
Lysgudstjeneste - 4. s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 19:00
Niels Arne Christensen
tirsdag den 5. februar
Spaghettigudstjeneste
Tidspunkt: 17:00
Marie Munk Hyldgaard
fredag den 8. februar
Natkirke med aftenbøn
Tidspunkt: 20:00
Erik Ladegaard
søndag den 10. februar
Sidste s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 10. februar
Sidste s. e. H. 3. k
Tidspunkt: 10:00
Henrik Guldbrandt Kjær
fredag den 15. februar
Natkirke
Tidspunkt: 20:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 17. februar
Septuagesima
Tidspunkt: 08:30
Niels Arne Christensen
søndag den 17. februar
Septuagesima
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
fredag den 22. februar
Natkirke med aftenbøn
Tidspunkt: 20:00
Erik Ladegaard
søndag den 24. februar
Seksagesima
Tidspunkt: 08:30
Erik Ladegaard
søndag den 24. februar
Seksagesima
Tidspunkt: 10:00
Søren Nielsen
onsdag den 27. februar
Kirkens Korshærsgudstjeneste
Tidspunkt: 18:00
Søren Nielsen
fredag den 1. marts
Natkirke
Tidspunkt: 20:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 3. marts
Fastelavn
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 3. marts
Fastelavn
Tidspunkt: 19:00
Erik Ladegaard
fredag den 8. marts
Natkirke med bønnens have
Tidspunkt: 20:00
Tove Søndergaard
tirsdag den 12. marts
Spaghettigudstjeneste
Tidspunkt: 17:00
Marie Munk Hyldgaard
fredag den 15. marts
Natkikre med aftenbøn
Tidspunkt: 20:00
Ellen og Steen Brokhøj
søndag den 17. marts
2. s. i fasten
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 17. marts
2. s. i fasten
Tidspunkt: 10:00
Niels Arne Christensen
fredag den 22. marts
Natkirke
Tidspunkt: 20:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 24. marts
3. s. i fasten
Tidspunkt: 08:30
Henrik Guldbrandt Kjær
søndag den 24. marts
3. s. i fasten
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
fredag den 29. marts
Natkirke med aftenbøn
Tidspunkt: 20:00
Erik Ladegaard
søndag den 31. marts
Midfaste
Tidspunkt: 08:30
Niels Arne Christensen
søndag den 31. marts
Midfaste
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
fredag den 5. april
Natkirke
Tidspunkt: 20:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 7. april
Marie bebudelsesdag - med dåbsjubilarer
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 7. april
Marie bebudelsesdag
Tidspunkt: 19:00
Erik Ladegaard
tirsdag den 9. april
Spaghettigudstjeneste
Tidspunkt: 17:00
Erik Ladegaard
onsdag den 10. april
Kirkens Korshærsgudstjeneste
Tidspunkt: 18:00
Søren Nielsen
fredag den 12. april
Natkirke med aftenbøn
Tidspunkt: 20:00
Erik Ladegaard
søndag den 14. april
Palmesøndag
Tidspunkt: 10:00
Niels Arne Christensen
torsdag den 18. april
Skærtorsdag
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
torsdag den 18. april
Skærtorsdag
Tidspunkt: 17:00
Erik Ladegaard
fredag den 19. april
Langfredag
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
lørdag den 20. april
Påskeaften
Tidspunkt: 22:00
Søren Nielsen, Marie Munk Hyldgaard, Niels Arne Christensen og Erik Ladegaard
søndag den 21. april
Påskedag
Tidspunkt: 10:00
Søren Nielsen
mandag den 22. april
2. påskedag
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
søndag den 28. april
1. s. e. påske
Tidspunkt: 08:30
Henrik Guldbrandt Kjær
søndag den 28. april
1. s. e. påske
Tidspunkt: 10:00
Søren Nielsen
søndag den 5. maj
2. s. e. påske - konfirmation
Tidspunkt: 09:00
Niels Arne Christensen
søndag den 5. maj
2. s. e. påske - konfirmation
Tidspunkt: 11:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 12. maj
3. s. e. påske - konfirmation
Tidspunkt: 09:00
Erik Ladegaard
søndag den 12. maj
3. s. e. påske - konfirmation
Tidspunkt: 11:00
Erik Ladegaard
tirsdag den 14. maj
Spaghettigudstjeneste
Tidspunkt: 17:00
Erik Ladegaard
fredag den 17. maj
St. bededag - konfirmation
Tidspunkt: 09:00
Henrik Guldbrandt Kjær
fredag den 17. maj
St. bededag - konfirmation
Tidspunkt: 11:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 19. maj
4. s. e. påske
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 26. maj
5. s. e. påske
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 26. maj
5. s. e. påske
Tidspunkt: 10:00
Niels Arne Christensen
tirsdag den 28. maj
Ældregudstjeneste
Tidspunkt: 14:30
Henrik Guldbrandt Kjær
torsdag den 30. maj
Kr. Himmelfartsdag
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 2. juni
6. s. e. påske
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 2. juni
6. s. e. påske
Tidspunkt: 10:00
Niels Arne Christensen
onsdag den 5. juni
Kirkens Korshærsgudstjeneste
Tidspunkt: 18:00
Søren Nielsen
søndag den 9. juni
Pinsedag
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
mandag den 10. juni
2. pinsedag
Tidspunkt: 10:30
Præster fra provstiet
tirsdag den 11. juni
Spaghettigudstjeneste
Tidspunkt: 17:00
lørdag den 15. juni
Valdemarsgudstjeneste
Tidspunkt: 11:00
Erik Ladegaard
søndag den 16. juni
Trinitatis
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 16. juni
Trinitatis
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
søndag den 23. juni
1. s. e. trinitatis
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 23. juni
1. s. e. trinitatis
Tidspunkt: 10:00
Henrik Guldbrandt Kjær
søndag den 30. juni
2. s. e. trinitatis
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 30. juni
2. s. e. trinitatis
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 7. juli
3. s. e. trin.
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 7. juli
3. s. e. trin.
Tidspunkt: 10:00
Søren Nielsen
søndag den 14. juli
4. s. e. trin
Tidspunkt: 08:30
Søren Nielsen
søndag den 14. juli
4. s. e. trin
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 21. juli
5. s. e. trin
Tidspunkt: 08:30
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 21. juli
5. s. e. trin
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
søndag den 28. juli
6. s. e. trin
Tidspunkt: 08:30
Niels Arne Christensen
søndag den 28. juli
6. s. e. trin
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
søndag den 4. august
7. s. e. trin
Tidspunkt: 08:30
Erik Ladegaard
søndag den 4. august
7. s. e. trin
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
søndag den 11. august
8. s. e. trin
Tidspunkt: 08:30
Erik Ladegaard
søndag den 11. august
8. s. e. trin
Tidspunkt: 10:00
Erik Ladegaard
søndag den 18. august
9. s. e. trin
Tidspunkt: 08:30
Niels Arne Christensen
søndag den 18. august
9. s. e. trin
Tidspunkt: 10:00
Marie Munk Hyldgaard
onsdag den 21. august
Kirkens Korshærsgudstjeneste
Tidspunkt: 18:00
Søren Nielsen
søndag den 25. august
10. s. e. trin
Tidspunkt: 08:30
Henrik Guldbrandt Kjær
søndag den 25. august
10. s. e. trin
Tidspunkt: 10:00
EL
onsdag den 9. oktober
Kirkens Korshærsgudstjeneste
Tidspunkt: 18:00
Søren Nielsen
Om holstebro kirke

Holstebro Kirke er en levende bykirke som ligger i centrum af Holstebro - udover gudstjenester afholder Holstebro Kirke arrangementer, som retter sig mod byens naturlige liv.
Den nuværende sognekirke blev bygget i 1907 og står det samme sted som den gamle middelalderkirke - Maria Kirke fra 1340.

Kirkestræde 9A
7500 Holstebro
Tlf. 97 42 02 63
holstebro.sogn@km.dk